W sierpniu UODO sprawdzi różne podmioty na podstawie skarg i zgłoszonych naruszeń. Później w konkretnych branżach. Ale w jednym i drugim przypadku już na nowych zasadach

Do tej pory Urząd Ochrony Danych Osobowych prowadził tylko postępowania sprawdzające na podstawie np. telefonicznych skarg. Teraz zaś rusza w teren i, jak się dowiedział DGP, rozpoczyna kontrole doraźne. Urząd nie może podać nazw konkretnych podmiotów i instytucji, do których zawita, ale informuje ogólnikowo, że przeprowadzi je nie tylko u wybranych przedsiębiorców, ale także w podmiotach publicznych.

– Kontrole podejmowane będą na skutek rozpatrywanych przez nas skarg oraz innych wpływających sygnałów o nieprawidłowościach. Niektóre są też reakcją na doniesienia prasowe – wyjaśnia Katarzyna Hildebrandt, dyrektor zespołu ds. sektora organów ścigania i sądów w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od rozpoczęcia stosowania RODO do prezesa UODO wpłynęło ok. 1300 skarg na niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych (dla porównania w poprzednich latach składano ich ok. 3000 w skali całego roku) i 300 zgłoszeń naruszeń w samym sektorze przedsiębiorstw.

– To sporo, chociaż wydaje się nam, że obecnie składanych jest wiele zgłoszeń o niskiej skali naruszenia. Prawdopodobnie niektórzy decydują się zgłosić naruszenie zapobiegawczo, zanim jeszcze ocenią jego skalę. Zdarza się, że w ślad za zgłoszeniem pojawia się kolejna informacja, że wszystko jest w porządku, bo np. zaginiony pendrive jednak się znalazł – mówi Katarzyna Święćkowska, zastępca dyrektora zespołu ds. sektora prywatnego w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.

Oryginalny artykuł: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1206291,pierwsze-kontrole-w-zwiazku-z-rodo.html

Masz pytania?

Chcesz umówić się na spotkanie informacyjne?

Zespół naszych specjalistów pozostaje do Twojej dyspozycji i pomoże dopasować zakres wdrożenia do potrzeb Twojej organizacji.