Zapisz się do newslettera
 

Informacje dla sklepów internetowych

W jakich celach sklep internetowy przetwarza dane i dlaczego nie będzie zwolniony z obowiązku rejestracji?

Prowadząc sklep internetowy, są zbierane dane osobowe. Dzieje się to przy rejestracji, jeśli w Pańskim sklepie trzeba bądź można się rejestrować. Jeśli klient Pańskiego sklepu nie rejestruje się, to i tak zostawi Panu dane przy składaniu zamówienia.

Jako przedsiębiorca zbiera Pan dane niezbędne do wystawienia faktury czy rachunku. Są to imię i nazwisko, nazwa firmy, adres, NIP – nic więcej.

Natomiast niemal zawsze do powyższych dochodzą adres e-mail, adres do wysyłki. Niekiedy także numer telefonu, płeć, data urodzenia i inne dane. Tak więc zbieramy dane wykraczające poza zakres potrzebny do „wystawienia faktury, rachunku lub prowadzenia sprawozdawczości finansowej”. Tym samym nie spełniamy przesłanki pozwalającej na zwolnienie z rejestracji zbioru.

Nie zdarza się również, aby dane zbierane w sklepie internetowym były wykorzystywane wyłącznie w celach związanych z rozliczeniami finansowymi. Zazwyczaj w sklepie internetowym klienci podają swój adres e-mail, który wykorzystywany jest do powiadamiania o statusie transakcji i zaawansowaniu realizacji zamówienia. Niekiedy ten adres wykorzystywany jest również do prowadzenia e-mail marketingu. Większość sklepów wysyła swoje towary do klienta za pośrednictwem poczty lub firm kurierskich. Tak więc celem zebrania danych adresowych jest realizacji wysyłki.

Jak widać, sklep internetowy jest bytem, który z racji specyfiki swojego działania dane przetwarza w celu i zakresie szerszym niż wymieniony w art. 43 ust. 8 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych.

Obowiązek informacyjny

Sklep internetowy ma również obowiązek poinformowania, kto jest administratorem danych, podając pełną nazwę firmy oraz jej dokładny adres. Należy też dołączyć informację o możliwości wprowadzania zmian oraz całkowitego usunięcia takiego wpisu z bazy. Można to zrobić np. poprzez kliknięcie w specjalnie przygotowany link lub za pośrednictwem wiadomości e-mail, z prośbą o rezygnację z subskrypcji lub zaprzestanie wykorzystywania danych osobowych. Na życzenie osoby, której dane są przetwarzane powinny zostać udostępnione informacje o tym, w jaki sposób firma weszła w posiadanie danych osobowych, od kiedy nimi dysponuje oraz kto i kiedy je modyfikował.

Dodatkowe linki do informacji dotyczących sklepu internetowego zamieszonych na stronie GIODO:

Wróć do oferty

Potrzebna pomoc?
Nie czekaj, zadzwoń koniecznie! 505 920 878

Lub napisz do nas:

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U.2016 poz. 922):

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie w powyższym formularzu danych osobowych przez MBM sp. z o.o. sp. k. w celu wyjaśnienia zgłoszonej przeze mnie sprawy.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie w powyższym formularzu danych osobowych w celach marketingowych przez MBM sp. z o.o. sp. k.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od MBM sp. z o.o. sp. k. informacji handlowych oraz materiałów promocyjnych drogą elektroniczną.
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia mi oferty handlowej przez firmę MBM.

Masz pytania? Zadzwoń: 505 920 878